Kai po širdimi užsimezga nauja gyvybė, padaugėja tiek džiaugsmo, tiek įvairių klausimų. Eterinių aliejų naudojimas nėštumo metu taip pat kelia daugybę dvejonių. Visiškai natūralu, jog būsima mama rūpinasi savo bei vaikučio sveikata, ir kruopščiai renkasi gydomųjų galių turinčias priemones, tarp jų ir eterinius aliejus. Jau žinome, kad jie nėra vien skaniai kvepiantys aplinkos ar kūno aromatizatoriai – tai galingas lakiųjų dalelių, turinčių iki 200 įvairiausių cheminių junginių, mišinys, pasižymintis terapiniu poveikiu. Todėl labai gerai daro būsimos mamos, atidžiai ir atsargiai naudodamos eterinius aliejus tiek kaip namų kvapus, tiek kaip masažų, vonių, kūno priežiūros priemonių, inhaliacijų ar kompresų komponentus. Kiekvienas eterinis aliejus turi unikalų poveikį, ir visi eteriniai aliejai turi savybę labai greitai prasiskverbti bei įtakoti tam tikras organizmo funkcijas. Aromatingieji ekstraktai veikia ne tik besilaukiančiąją, bet ir jos kūdikį, ir tikrai ne kiekvienas eterinis aliejus yra naudotinas nėštumo metu.
Pakalbėkime apie saugius ir apie vengtinus eterinius aliejus besilaukiančioms:
Eteriniai aliejai gali būti naudojami ir nėštumo metu, išskyrus pirmąjį trimestrą. Tai daugiausia citrusiniai (Bergamotės, Citrinos, Laimo, Apelsino, Greipfruto) eteriniai aliejai. Jie puikiai pakelia nuotaiką, gaivina bei mažina pykinimo ar silpnumo pojūtį. Citrusinių eterinių aliejų ant odos negalima naudoti jeigu planuojate saulės vonias. Prieš naudodamos bet kokius eterinius aliejus ant odos, skieskime juos dideliu kiekiu bazinio aliejaus ar kremo – maksimali gauto mišinio koncentracija besilaukiančioms neturėtų viršyti 2%, tai būtų saugus mamai ir kūdikiui sprendimas. Trumpai panagrinėkime gerąsias eterinių aliejų, tinkančių besilaukiančioms mamytėms, savybes:
- Citrinų eterinis aliejus. Labai veiksminga priemonė, esant toksikozei – pykinimui bei silpnumui. Gaivina, tonizuoja, suteikia energijos, skatina minčių skaidrumą bei sukoncentravimą. Taip pat naikina bakterijas- peršalimo ligų sukėlėjas.
- Bergamotės eterinis aliejus. Gerina nuotaiką, esant fiziniam bei psichiniam nuovargiui, depresinėms būsenoms, nervingumui. Atpalaiduoja, kuria atgaivos ir atsinaujinimo jausmą, o esant nemigai, padeda užmigti.
- Apelsino eterinis aliejus. Visiems pažįstamas, malonus aromatas įkvepia mąstyti pozityviai, ramina ir stiprina. Nuostabiai gerina nuotaiką, mažina stresą bei visas neigiamas emocijas. Stiprina imuninę sistemą.
- Laimo eterinis aliejus. Mažina nerimo, streso jausmą, suteikia energijos, skatina teigiamas emocijas. Mažina pykinimo jausmą. Apsaugo nuo virusų, sukeliančių gripą ir peršalimą, stiprina imuninę sistemą.
- Levandų eterinis aliejus. Ramina, atpalaiduoja, gerina miego kokybę. Mažina nerimo jausmą bei kitas neigiamas emocijas. Puikiai tinka atpalaiduojamiems masažams.
- Arbatmedžio eterinis aliejus. Ramina, mažina depresyvias nuotaikas. Naudojamas, kaip antiseptikas, esant įvairiems infekciniams susirgimams, šalina grybelius, mikrobus ir virusus. Stiprina imunitetą.
- Eukalipto eterinis aliejus. Atpalaiduoja, mažina nuovargį, galvos skausmą, peršalimo simptomus. Lengvina kvėpavimą, stiprina imunitetą. Nėštumo metu rekomenduojamas tik patalpos aromatizavimas šiuo tauriu eteriniu aliejumi.
- Santalo eterinis aliejus. Padeda pasiekti dvasinę ramybę. Gerina nuotaiką, atpalaiduoja, mažina depresyvias nuotaikas bei streso poveikį. Tinka meditacijoms.
- Pačiulio eterinis aliejus. Ramina, padeda atsipalaiduoti, subalansuoja energijas. Mažina nerimo, liūdesio, depresijos jausmus, skatina laimės hormonų, seratonino ir dopamino, išsiskyrimą. Puikiai tinka medituojančioms būsimoms mamytėms.
Kaip naudoti eterinius aliejus viso nėštumo metu? Besilaukiančiosios uoslė paprastai yra labai jautri, jai gali patikti ar nepatikti net menkai užuodžiami aromatai. Todėl dažniausiai būsima mamytė intuityviai žino, kada ir kokius eterinius aliejus ji gali naudoti, tad paminėsime tik kelias taisykles, padėsiančias gerai jaustis ir saugiai vystytis vaikeliui:
- Jei vartojate eterinius aliejus į vidų, nėštumo metu to nereikėtų daryti – tik išorinis naudojimas (aromatinės lempos, eterinių aliejų garintuvai, masažai, vonios, kosmetikos priemonės, gydomieji tepalai). 3-5 eterinio aliejaus lašai 15 ml bazinio aliejaus ar kremo ( 1 valgomajam šaukštui) – to visiškai pakanka.
- Esant toksikozės simptomams (pykinimas, silpnumas), naudinga tiek aromatizuoti patalpas, tiek daryti inhaliacijas su saugiu nėščiosioms eteriniu aliejumi, pavyzdžiui, Citrinų ar Greipfrutų. Užlašinkime kelis lašus eterinio aliejaus ant lininės, medvilninės ar popierinės servetėlės ir kelis kartus įkvėpkime gaivinančio aromato. Taip pat, esant pykinimui, galima lengvai įmasažuoti Saulės rezginį mažos koncentracijos eterinio aliejaus - bazinio aliejaus mišiniu (3 lašai eterinio aliejaus 1 šaukštui bazinio aliejaus ar kremo). Įvairūs masažai, aromaterapinės vonios (nepamirškime į jas įberti saują jūros druskos), losjonai, kremai, tonikai su saugiais eteriniais aliejais pagerins nuotaiką, atpalaiduos, atgaivins ir paskatins dar labiau džiaugtis būsima motinyste. Patalpų, kuriose esame, aromatizavimas taip pat gerina nuotaiką, harmonizuoja, subalansuoja energijas – naudokime tiek eterinių aliejų garintuvus, tiek purškiklius, tiek aromatines lempas ar žvakides.
- Pirmus tris nėštumo mėnesius eterinių aliejų geriau nenaudoti. Po trijų mėnesių susiformuoja placenta, sauganti kūdikį, todėl galima grįžti prie saugių nėščiosioms eterinių aliejų.
- Pradėkime nuo pačių mažiausių dozių – ne daugiau 1-3 lašai eterinio aliejaus 15 ml (1 valgomajam šaukštui) bazinio aliejaus ar kremo. Pastebėjus bet kokias negatyvias organizmo reakcijas (išbėrimas, paraudimas, galvos skausmas), verčiau eterinio aliejaus atsisakyti.
- Eteriniai aliejai labai greitai patenka į organizmą, reiškia, tiesiogiai veikia ir būsimą mamą, ir vaikelį. Prieš naudojant bet kokį eterinį aliejų, verčiau pasikonsultuoti su specialistu, ypač pirmaisiais nėštumo mėnesiais.
- Rinkimės tik kokybiškus, 100% natūralius eterinius aliejus, turinčius kokybės sertifikatus. Venkime nežinomų gamintojų eterinių aliejų be naudojimosi instrukcijų, neaiškia sudėtimi ir pan.
- Geriausia, kai eteriniai aliejai yra patikrinti dar iki nėštumo, kaip saugūs ir efektyvūs ekstraktai, dovanojantys tiek emocinę, tiek fizinę gerovę.
Eterinių aliejų mišiniai masažams, vonioms bei eterinių aliejų garintuvams, naudingi būsimai mamai:
- Nugaros skausmui sumažinti. Masažui – 1 lašas Levandų eterinio aliejaus, 1 lašas Santalo eterinio aliejaus, 1 lašas Kipariso eterinio aliejaus sumaišomas su 1 valgomuoju šaukštu (15 ml) bazinio aliejaus (pavyzdžiui, su Jojoba aliejumi) ar kremo. Atpalaiduojančiai voniai eterinius aliejus (visų trijų po 1 lašą) maišome su sauja jūros druskos.
- Pykinimui sumažinti. 1 lašas Citrinų eterinio aliejaus, 1 lašas Levandų eterinio aliejaus,1 lašas Paprastosios Pušies eterinio aliejaus lašinami į eterinių aliejų garintuvą.
- Krūtinės skausmą mažinantis lengvas masažas. 1 lašas Pelargonijos eterinio aliejaus, 1 lašas Bergamotės eterinio aliejaus sumaišomi su 1 valgomuoju šaukštu bazinio aliejaus (geriausia, Šaltalankių).
- Kojų tinimą mažinančios vonelės. 1 lašą Apelsino eterinio aliejaus, 1 lašą Pelargonijos eterinio aliejaus, 1 lašą Kipariso eterinio aliejaus sumaišome su nedideliu kiekiu jūros druskos, ir pilame į šaltą arba drungną vandenį vonelėje. Procedūros trukmė - apie 10-15 minučių.
- Vidurių užkietėjimą mažinančios atpalaiduojančios vonios. 1 lašas Šalavijų eterinio aliejaus, 2 lašai Levandų eterinio aliejaus sumaišomi su sauja jūros druskos ir pilami į šiltą vonią.
- Nerimą, nemigą mažinanti atpalaiduojanti vonia. 1 lašas Šalavijo eterinio aliejaus, 1 lašas Ylang-Ylang eterinio aliejaus, 1 lašas Kipariso eterinio aliejaus sumaišomi su sauja jūros druskos ir pilami į šiltą vonią. Ramiai užmigti taip pat puikiai padeda Levandų eterinis aliejus, tereikia porą lašų užlašinti ant pagalvės arba aromatizuoti miegamąjį su eterinių aliejų garintuvu (į jį lašinami 1-2 lašai Levandų eterinio aliejaus).
- Strijų mažinimas. 1 lašas Pelargonijų eterinio aliejaus, 1 lašas Apelsino eterinio aliejaus sumaišomi su 1 valgomuoju šaukštu (15 ml) bazinio aliejaus ar kremo (geriausiai tiktų Migdolų aliejus). Kartą į dieną lengvais sukamaisiais judesiais įtriname strijas ar vietas, kuriose jų gali atsirasti – krūtinė, pilvas, šlaunys).
- Gripas ir peršalimas. Aromatizuokime patalpą, kurioje esame, Citrinų – Arbatmedžio eterinių aliejų mišiniu (po 1 lašą abiejų į eterinių aliejų garintuvą). Šis mišinys taip pat tinka masažui bei gydomajai voniai. Masažui imame 1 lašą Citrinų eterinio aliejaus, 1 lašą Arbatmedžio eterinio aliejaus, juos sumaišome su 1 šaukštu bazinio aliejaus ar kremo. Gydomajai voniai prireiks po 2 lašus šių eterinių aliejų, tik nepamirškime juos sumaišyti su sauja jūros druskos.
Nėštumo metu reikėtų vengti Baziliko, Rozmarino, Morkų Sėklų, Pankolio, Mairūno, Miros, Pipirmėtės, Citrinžolės eterinių aliejų. Šie kvapieji ekstraktai turi emenagoginių, t. y., menstruacijas skatinančių savybių, todėl pirmuosius tris nėštumo mėnesius šių eterinių aliejų geriau vengti. Taipogi kai kurie eteriniai aliejai veikia hormoninę sistemą, pvz. Pelargonijų eterinis aliejus, jų taip pat reikėtų nenaudoti besilaukiančiai mamytei.
Kai kurie eteriniai aliejai pernelyg aktyviai veikia tiek mamos, tiek vaisiaus nervų sistemą ar kraujotaką, pasižymi estrogeniniu poveikiu, didina estrogeno kiekį, veikia endokrininę sistemą, be to, savo sudėtyje turi fenolio. Štai kokių eterinių aliejų verčiau nenaudoti besilaukiančioms:
- Eteriniai aliejai, kurių nėščiosioms ypač reikia vengti pirmojo trimestro metu – tai Lauro, Cinamono, Kadagio, Melisos, Mairūno, Vetiverijų, Juodojo Pipiro eteriniai aliejai.
- Eteriniai aliejai, kurių nerekomenduojama naudoti viso nėštumo metu – Kadagio, Čiobrelio, Pankolio, Pipirmėtės, Gvazdikėlių, Baziliko, Rozmarino bei Mairūno eteriniai aliejai.
Štai tokia trumpa eterinių aliejų besilaukiančioms apžvalga. Tegu naujos gyvybės laukimo metas būna ramus, džiaugsmingas, pripildytas švelniausių jausmų būsimam mažyliui, pakylėjantis, lyg ant sparnų būsimą mamytę ir visus šeimos narius! Duodanti gyvybę moteris yra Deivė, priartėjanti prie didžiosios paslapties ištakų, todėl branginkime, gerbkime ir mylėkime save!